1. Пастата произхожда от Китай, а не от Италия.
Не подозирахте, нали?
Дори и да мислите, че пастата е родена в красивата Италия, тя всъщност идва от Китай. Съществува легенда, според която тя е донесена от Марко Поло, известния венециански мореплавател, при завръщането му от Китай през XII век. С течение на времето обаче, в Южна Италия започнали да създават все по-нови и интересни начини за приготвяне на паста. Затова днес смятаме Италия за кралицата на пастата - поради откритията, свързани с нея, уникалните комбинации и истинската страст, с която италианците я приготвят. Историята крие още един интересен факт - в началото пастата не се поднасяла с доматен сос. Но за това има просто обяснение - доматите още не били внесени от Мексико! Когато това се случило обаче, било въпрос на време Спагетите Болонезе да завладеят сърцата на италианците, а пастата с доматен сос да стане истински символ на цяла Италия.
2. Колко вида паста има по целия свят?
5? 10? 25? Какво ще кажете за 600?
Правилният отговор е - повече от 600 вида. Ето само няколко от тях: букатини, пене, талиатели, мафалда, ньоки, спагети, ригатони, тортелини, фарфале, пичи, равиоли, фусили.
Звучи ли ви като изречение на италиански? Правилно! Много от тези имена са италиански думи със забавни значения. Например спагети означава конци, фарфале означава пеперуди, орекиете означава малки уши, а равиоли - репи.
3. Как да ядем пастата правилно?
Италианците не използват лъжица и вилица, когато ядат спагети. Това е американски обичай. Ако сте италианец, просто ще завъртите вилицата в чинията, така че да вземете колкото се може повече паста с нея. Останалото е чисто удоволствието.
4. Кой яде най-много паста?
Един италианец консумира около 26 килограма паста за една година. Ако ги преизчислим в километри, това означава, че за една година той изяжда около 600 милиона километра спагети, което е достатъчно, за да обиколи земята 15 000 пъти. На второ и трето място по консумация на паста са Венецуела и Тунис.
5. Когато ядем паста, сме по-щастливи
Истина е!
Освен удоволствието от превъзходния вкус, имаме още една причина да сме по-щастливи, когато ядем паста. И това са въглехидратите в нея – те помагат на тялото ни да произвежда серотонин, невротрансмитер, отговорен за щастието.
6. Различни сосове за различни видове паста
Не всички видове паста могат да се комбинират с всички сосове. Така например дългите и плоски видове паста, като талиатели, вървят по-добре със сметанови сосове, докато късите, тръбни или спираловидни видове, като пене и фарфале, се комбинират с доматен сос.
7. За всеки вкус и бюджет
Пастата е съвсем достъпно удоволствие. Вкусна паста можете да приготвите и у дома, със сос, забъркан по ваш избор от две-три съставки. Традиционните съставките на соса са толкова популярни, че се намират във всяка кухня.
8. Какво означава „паста“?
Думата „паста“ идва от латински и означава „тесто“. До XVIII век пастата е била правена на ръка. След този период готвачите били отменени от машина, която се опитвала да имитира движенията при месене на тестото.
9. Пътешествениците и пастата
Кервани в пустинята, дълги презокеански пътешествия - пастата била добър източник на калории и хранителни вещества за всички пътешественици векове наред. Още повече, че можела да бъде транспортирана на голямо разстояние, без да се разваля.
10. Кога пастата е готова?
Ако искате съвършена порция паста, имайте предвид, че тя продължава да се готви дори след като я извадите от водата, в момента, в който добавяте соса. Това означава, че трябва да я извадите от водата минута по-рано, докато тя все още е „al dente“.
Ако вече събудихме апетита ви, не забравяйте и най-лесния начин за приготвяне на паста - събрали сме всички нужни съставки за любимите ви видове паста - в MAGGI® Идея за...Макарони 4 сирена, MAGGI® Малки тайни Спагети Карбонара или MAGGI® Малки тайни Спагети Болонезе. Зарадвайте любимите си хора с бързо ястие с щипка италианско настроение!