Не пропускайте закуската
Закуската, дори да е само един банан и чаша мляко, задвижва тялото и помага за поддържане на енергийните ни нива през целия ден. Ако успеете да привикнете детето си към този навик от ранна възраст, то ще го запази и по-нататък.
Избирайте по-здравословни закуски
Когато детето внезапно огладнее, най-лесно е да посегнете към солети или бисквити. Тези „закуски“ обаче имат много малко хранителни вещества. Вместо тях опитайте да държите под ръка техни здравословни заместители, като плодове, безсолни ядки и неподсладено кисело мляко.
Пийте вода
Добре е по време на хранене на масата винаги да присъства вода. Нека соковете и другите сладки напитки са по-скоро изключение. Сокът съдържа ценни хранителни вещества и дава енергия, но децата трябва да пият вода, а не подсладени напитки, когато са жадни.
Отглеждайте си сами зеленчуци
Отглеждането на зеленчуци и лечебни билки у дома може да бъде забавен начин да научите децата откъде идва храната, като по този начин ги насърчавате да се хранят по-разнообразно. Много по-вероятно е да опитат поне веднъж броколи или моркови, ако помогнат за тяхното засаждане и отглеждане. Ако нямате градина, растение, засадено в малка саксия на перваза на прозореца, може да свърши същата работа.
Хранете се заедно
Насърчавайте децата си да се хранят редовно с вас на масата, вместо пред телевизора. Децата ще приемат правилния начин на хранене, ако видят, че и вие го спазвате.
Забавлявайте се в кухнята
Позволете на детето да си сложи вашата готварска престилка, докато ви помага с малки задачи в кухнята. Пускайте музика - с танци дори готвенето е много по-забавно!
Забавете темпото
За да контролирате теглото си на каквато и да било възраст, е много важно да поемате храната бавно. Покажете на децата си, че са необходими около 20 минути, за да може стомахът да изпрати съобщение до мозъка, че е сит. Учете ги да дъвчат храната правилно, т. е. много.
Бъдете креативни
Правилното хранене не бива да е скучно. Предложете на децата си пъстра закуска, съставена от различни видове плодове и зеленчуци, които сте нарязали в интересни форми - направете предложеното ястие възможно най-привлекателно.
Научете ги кога да спрат
Въпреки че децата притежават естествено чувство за ситост, за родителите често е трудно да определят дали детето им е изяло достатъчно количество храна. Научете децата си да слушат стомаха си и да си задават въпроси за количеството и качеството на храната, която приемат, като например „Стомахът ми пълен ли е вече?“ или „Ще ми стане ли тежко, ако изям още една бисквитка?“
Не се отказвайте
Научните изследвания показват, че повечето бебета и малки деца трябва да опитат нещо ново от седем до десет пъти, за да решат дали го харесват. Така че не се страхувайте да им предложите нещо отново, ако не са го харесали от първия път. Търпението е ключът към създаването на правилни хранителни навици.