Пролетните светлозелени тиквички имат мека вътрешност и малко семена. Нужна им е съвсем кратка термична обработка, за да придобият кремообразна текстура. Деликатният вкус, ниската калоричност правят тиквичките желана съставка на много ястия. Нарязани на шайби, изпечени със зехтин и чесън, те могат да са чудесна гарнитура на месото. А печенето спокойно може да бъде заменено с пържене с подходяща панировка.
Всъщност панираните в галета тиквички често се превръщат в основно ястие през лятото. Ако към тях добавим домати, патладжан и подправки, ще получим любимото на французите ястие рататуй. Тиквичките са съставка на много пресни салати и гарнитури. Могат да се сервират задушени и като основна съставка на различни зеленчукови супи.
Ако разполагате с по-едри тиквички, за тях можете да приготвите подходяща плънка и да приготвите чудесни пълнени тиквички. Помнете обаче, че тиквичките са меки и крехки и се изпичат много бързо. Затова ако плънката съдържа месо и твърди зеленчуци, пригответе я предварително и чак след това напълнете тиквичките.
Те са по-зрелият вариант на светлозелените тиквички. Така че начините на приготвянето им са доста сходни. Единствената съществена разлика е, че кората им е по-твърда от тази на светлозелените и е по-добре да я отстраните преди готвене. Семената на тъмнозелените тиквички също може да са по-твърди, така че почистете и тях предварително. Тъмнозелените тиквички можете да изпечете с чесън или домашноприготвен сос от любимите подправки.
Комбинацията от тиквички, сирене, яйца, брашно и подправки можете да превърне в пухкаво суфле - изключително бърза и вкусна вечеря. Сервирайте също така пържени на шайби или омесете със сирене и други зеленчуци, за да получите вкусни тиквени кюфтета.