Мит е, че да се храниш здравословно, е по-скъпо. Ето няколко съвета как да го правиш и едновременно да пестиш.
Планирай седмичното меню
Планирай всички ястия за седмицата. Така не просто ще ограничиш ненужните покупки и изхвърлянето на храна, но и ще се придържаш към по-здравословен режим на хранене.
Прецени количествата
Никога не пазарувай гладен.Така има много по-малък шанс да напълниш хладилника с ненужни и нездравословни продукти. Онлайн пазаруването е добър вариант да се съсредоточиш и да избегнеш непланираните покупки. Ако пазаруваш в супермаркета пък, си направи предварително списък. Няма проблем да купиш по-големи количества месо, риба и пиле, тъй като те могат да бъдат замразени. Същото се отнася и за продуктите с дълъг срок на годност - варива, консерви. От пресните плодове и зеленчуци обаче вземи само това, което ти е нужно. В противен случай ще се наложи да изхвъляш храна.
Пазарувай сезонни продукти
Организирай резервите си така, че винаги да имаш под ръка здравословни продукти. Защо да не приготвиш евтина, бърза и здравословна храна със запасите си от фризера и шкафа, вместо да поръчваш за вкъщи? Запаси се със здравословни консерви риба (риба тон, сьомга, сардини), консервирани бобови растения и зеленчуци, пълнозърнест ориз, паста, юфка и други зърнени храни. Още по-удобно е, ако имаш на разположение пълнозърнест ориз за микровълнова фурна или пълнозърнести нудълс MAGGI 2 минути. Приемай повече растителни протеини. Бобовите растения (грах, боб) са чудесен техен източник, а освен това съдържат благоприятните за червата фибри, желязо и витамини от група В. Можеш да използваш бобови растения за заместител на половината количество кайма в рецепти като Болонезе или дори изцяло да замениш месото с боб един или два пъти седмично.