Докато са бебета, децата растат ужасно бързо. Когато станат на 2 годинки, растежът им леко се забавя. Точно това е и възрастта, в която детето започва да отказва да яде всичко, което му предложите. Това е нормален етап в развитието на всяко дете. Между втората и третата годинка апетитът на децата намалява и те развиват собствени предпочитания. Днес могат да харесват нещо, утре - точно обратното. Може цяла седмица да настояват да ядат една-единствена храна. Най-важното за родителя в този момент е да не се изнервя от "капризите" на детето. Това поведение не е необичайно, а нещо типично за възрастта.
Има все пак няколко неща, които можете да направите, за да минете по-лесно през етапа на "капризното дете". Запознайте мъничето си с колкото се може повече вкусове, докато е още малко - преди растежът му да започне да се забавя.
Ето как да го направите.
1. Повече вкусове!
Когато детето започне да яде твърда храна и вече сте го запознали с някои основни вкусове, можете да започнете да миксирате вкусовете и да му предлагате нещо различно всеки ден. Редувайте картофи с пасирана леща, сладки картофи, тиквички, моркови, тиква и така нататък. Разбира се, консултирайте се и със своя педиатър кои са храните, подходящи за вашето дете.
2. Насърчавайте игрите с храна!
Щом детето се научи да хваща с ръчички, оставете го да се храни само. Пипането на храна запознава детето с текстурата й, така то се чувство по-комфортно с нея. Настанете детето във високо столче за хранене и му предложете подходяща за възрастта храна - като варени моркови (те са добри за растящите зъбки), сварена паста, с която могат да си играят, кубчета сварени картофи и други зеленчуци. Оставете ги да се забавляват, дори и да се поизцапат. Това е най-добрият начин за среща с новата храна!
3. Създайте добри хранителни навици.
Погрижете се да показвате на детето това, на което го учите. За обяд пригответе едно или две ястия, поднесете ги на масата, където се храни цялото семейство и покажете на детето, че няма да добавяте нови храни на масата. Не се поддавайте на изкушението да приготвяте на децата това, за което настояват. Бъдете категорични, че за ядене има само това, което е на масата.
4. Без натиск
Ако детето ви отказва да яде, не настоявайте дълго. Не го принуждавайте, не го наказвайте, не е добра идея да преговаряте или да го подкупвате. Детето може би не е гладно, а може би просто е "претенциозно", но претенциите ще спрат, когато наистина огладнее. Нека детето ви слуша своето тяло. Прекаленият натиск няма да доведе до нищо добро, възможно е дори детето да намрази храна, която преди е обичало.
5. Нека храненето е забавно!
Креативно оформената храна ще привлече вниманието на детето и ще се отрази добре на апетита му. Опитайте да оформите ястието в цветни формички, които детето ще разпознае лесно - личице, мече, лодка, рибка. На 2-3-годишна възраст децата обичат сосове и играта с тях. Нарежете зеленчуци на дълги и тънки парченца и ги връчете на децата заедно с купичка здравословен сос като хумус или млечен сос. Бъркането в купичка със зеленчукова пръчица е игра, която определено ще им хареса.