Киноа
Киноата е част от семейството на древните зърнени култури, наречени така, защото са отглеждани в продължение на хиляди години, без да претърпят значителни генетични промени. В допълнение към забележителното количество протеини, киноата съдържа много други важни вещества, като желязо и магнезий, както и голямо количество фибри.
С киноа можете да замените ориза в повечето рецепти, можете да я използвате и като добавка в много салати, супи и яхнии.
Тофу
Тофуто е универсална растителна храна, приготвена от соево мляко. По принцип соята е много популярна сред вегетарианците поради високото си съдържание на протеини, желязо, калций и фосфор.
Когато приготвяте тофу, трябва да знаете, че то ще поеме ароматите на соса или подправките, с които го готвите. Опитайте да го смесите в тиган с малко соев сос, любимите си подправки, сусамово масло и малко мед, след което добавете ситно нарязан чесън и други зеленчуци. Това е най-лесният начин за приготвяне на тофу. Можете също така да го добавите към сутрешното си смути като допълнителен източник на протеини!
Боб
Освен голямо количество протеини, бобът съдържа много полезни за тялото ви вещества, като желязо, цинк, магнезий и фибри. Като цяло бобът влияе на храносмилането много добре. Освен това заменя животинските протеини в много видове ястия, затова, например, можете да си направите бургер от боб, ако искате да се поглезите по време на диетата.
За да приготвите бургери от боб, смесете кутия с червен пасиран боб с две натрошени филийки хляб, малко кромид лук, който сте приготвили преди това, няколко супени лъжици брашно и любимите ви подправки. След това ги запържете в леко загрят тиган.
Нахут
Нахутът е с високо съдържание на фибри и протеини и е незаменим в диетите като средиземноморската. Може да се консумира в салати и яхнии, но всъщност най-популярната му употреба е в хумуса.
Как да направите хумус? Смесете две консерви нахут със зехтин, сусамова паста (тахан), две скилидки чесън, сол, черен пипер, кимион и сока от един лимон. Можете да експериментирате с количествата, докато получите идеалния хумус, добавяйте смело и други подправки като червен пипер например.
Бадеми
Бадемите са отличен източник на протеин - само 100 г бадеми съдържат 21,15 г протеини. Бадемите са богати и на витамин Е, което означава, че са важен източник на антиоксиданти. Приемът на бадеми влияе добре на сърдечно-съдовата система и може да помогне за предотвратяване на диабет.
Препоръчително е да ядете сурови и пресни бадеми, за да получите максимума от всички техни хранителни вещества. Опитайте се да замените една от двете препоръчителни закуски на ден с шепа бадеми. По време на диетата си можете да добавите нарязани бадеми към салатата си или соевото кисело мляко.
Фъстъчено масло
Фъстъченото масло е богато на хранителни вещества и при умерена консумация може да бъде много полезно за тялото ви. Освен че е вкусно, фъстъченото масло съдържа полезни вещества като протеини, магнезий, калий и витамини Е и В6. Можете да го консумирате сутрин върху филия ръжен хляб или да го добавите към дресинга за салати. Нужно е само да смесите две супени лъжици от следните съставки: фъстъчено масло, соев сос, мед и оцет. След това добавете чесън, джинджифил и малко вода, за да достигнете желаната консистенция
При толкова много вкусни опции дори няма да усетите, че сте на диета!