Ролята на вкуса при здравословното хранене
Ролята на храната е не само да ни зарежда с енергия за деня, но да ни доставя и удоволствие. И тази нейна роля също е изключително важна. Колкото и добре да е балансирано менюто ни, то не е добро за нас, ако не е вкусно и ако напълно изключва храните, които харесваме. Макар че получаваме нужната ни енергия от хранителните вещества на пълноценните храни (пълнозърнести, зърнени храни, плодове, зеленчуци, ядки и семена, млечни продукти, яйца, риба, месо), добре е да приемаме и малки порции от храните, които най-много ни радват (сладкиши, солени или високомаслени продукти).
Възпитание на вкуса
Често чуваме, че „вкусовете не се променят“. Но истината е, че вкусовете могат да бъдат „превъзпитавани“. Проучване на хранителните навици на близнаци доказва, че социалната среда влияе на предпочитанията ни много повече от гените. Децата се учат на хранителни навици от семейството си. Ако всички в семейството мразят броколи, това не е генетично заложен вкус, а предпочитание, което детето ще възприеме, подражавайки на родители си.
Промяна обаче може да настъпи – малко по малко, предпочитанията към определени храни могат да се променят. Ако досега сте предпочитали пържени картофи, пържоли и яхнии, това не означава, че след време няма да се превърнете в запалени почитатели на салатите.
Принципите на здравословното хранене се приемат постепенно, а не от днес за утре или „от понеделник“. Ако постепенно увеличавате здравословните храни, а намалявате количеството и честотата на вредните, вие поставяте началото на нови навици. След време салатите ще станат предпочитаното от вас ястие и дори ще ви липсват след няколко дни на по-тежки храни. Може би ви се е случвало, след пътуване, в което сте се нахвърляли на всяка нова (и тежка) храна, да ви се прииска поне един "салатен" ден. Просто защото тялото ви иска нещо по-леко. Послушайте го. Защото именно това е най-добрият принцип на здрвословното хранене - да слушаме тялото си.
Удоволствието от храната
Има три важни неща, които определят удоволствието от храната: компанията, в която хапваме, вкусът на храната и хранителната й стойност. И тези три фактора си влияят взаимно и се допълват - добрата компания на масата например може да промени начина, по който възприемаме вкуса на храната.
Балансът между вкуса и здравословните ползи всъщност е основният принцип при избора на храна. За щастие е този баланс е все по-лесно постижим - замислете се, с колко здравословни алтернативи на традиционните рецепти разполагаме днес.
И така, какво е нужно, за да започнем да се храним здравословно? Да осъзнаем какво наистина харесваме, от какво можем да се откажем и кои любими наши ястия можем да заменим с по-здравословни. А след това да действаме - стъпка по стъпка.